Başıboş köpeklerin toplanmasına karşı çıkan Almanya’dan itlaf kararı!

  • Haber7 – ÖZEL

Başıboş köpek sorunu Türkiye’de korkunç bir hal alırken günbegün ölümler ve yaralanmalar meydana geliyor. Batılı ülkelerin fonladığı bazı yapılar ise başıboş köpeklerin toplanmasına karşı çıkarak çözümsüzlüğü dayatıyor. Diğer taraftan aynı ülkeler aldığı kararlarla ikiyüzlülüklerini gözler önüne seriyor.

REFERANDUM YAPILDI: ALMANYA’DA ‘GÜVERCİN’ İTLAFI

Türkiye’de başıboş köpeklerin toplanmasına karşı çıkan Almanya‘da popülasyonu arttığı iddiasıyla güvercinlerin öldürülmesi kararı alındı. 

Almanya’nın batısındaki Hessen eyaletinde yer alan Limburg kasabasında, güvercin nüfusunu yok etmek için oylama yapıldı. Der Spiegel’in haberine göre, kasabanın 700’lük güvercin popülasyonunun kaderini belirleyen oylamada yüzde 53 “evet” oyu çıktı. Toplam 7 bin 530 kişi güvercinlerin öldürülmesine onay verdi.

Bazı bölgelerde güvercinlere yem verenleri cezalandıran Almanya‘da güvercinlerin kafasına sopayla vurularak boyunlarının kırılması suretiyle öldürüleceği belirtildi. İtlafın önümüzdeki iki yıl içinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

HAYVAN DERNEKLERİNİ DESTEKLEYEN ALMANYA’DAN İKİYÜZLÜLÜK

Sokaklarında başıboşluğa izin vermeyen, hatta hayvanlarını başıboş bırakan vatandaşlarına ağır yaptırımlar uygulayan Almanya, Türkiye’deki başıboş köpek sorununa yönelik ikiyüzlü bir tavır sergilemesi dikkat çekiyor. 

Hayvan derneklerini destekleyen Almanya, başıboş köpeklerin sokakta kalması için çeşitli faaliyetler yürütüyor.

ALMAN BÜYÜKELÇİDEN ‘BAŞIBOŞLUK’ DESTEĞİ

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, başıboş köpeklerin toplanmasıyla ilgili hayvan derneklerini ziyaret ettiği öğrenildi. Ankara Patiliköy isimli oluşumu ziyaret eden Alman Büyükelçi Schulz, “Hayvanlar için destek olmaya hazırız” dediği belirtildi.

HAYVAN DERNEKLERİNE DİKKAT ÇEKEN ZİYARETLER

Geçtiğimiz Mart ayında Almanya Ankara Büyükelçiliğinde görevli Gıda ve Tarım Müsteşarı Thomas Huber ile asistanı Janine Kardes, başıboş köpek sorunu ile ilgili Hayvan Haklarını Koruma Federasyonu (HayFed) isimli oluşum ile bir araya gelmişti. Hayfed’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Almanya Federal Cumhuriyeti – Gıda ve Tarım Bakanlığı Müsteşarı Sn. Thomas Huber ve Sn. Janine Kardeş, Türkiye’deki sahipsiz hayvanlara yönelik sorunlar ve çözümleri konusunda görüşlerimize başvurdular.” denildi.

ALMAN GOTHE ENSTİTÜSÜ PANEL DÜZENLEDİ

Mart ayında yine Almanya’nın resmi kültür kuruluşu Goethe Enstitüsü’nün desteğiyle “Sokakta Yaşayan Hayvanlar” paneli düzenledi. Panelde başıboş köpeklerin sokakta yaşaması gerektiği vurgulanırken ısırılma vakalarının ‘doğal’ olduğu savunuldu. 

ALMAN MEDYASINDAN ALGI OPERASYONU

İngilizce haberinde başıboş köpeklerin saldırgan olduğunu ve hastalık yaydığını yazan Almanya merkezli Deutsche Welle (DW), Türkiye’de yapılacak kanuni düzenlemeden rahatsız oldu. 

DW Türkçe sitesinden yaptığı haberle algı operasyonu yaptı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x