CHP’nin kazandığı Pınarbaşı’nda seçim iptal edildi

31 Mart Yerel Seçimi’nde, Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde oy verme işleminin sona ermesinin ardından yapılan ilk sayımlarda, CHP’li Deniz Yağan yarışı 5 bin 82 oyla önde bitirdi. MHP’nin adayı mevcut Belediye Başkanı Menduh Uzunluoğlu ise 4 bin 758 oy alarak 2’nci sırada yer aldı.

Bunun üzerine MHP’li yetkililer “mühürsüz pusulaların olduğu” iddiasıyla seçimin iptal edilmesi için ilçe seçim kuruluna başvurdu. MHP’nin başvurusunu değerlendiren ilçe seçim kurulu, 6’ya karşı 1 oyla seçimlerin yenilenmesine karar verdi.

‘BUGÜN BENİM DOĞUM GÜNÜM, KUTLU OLSUN’

Seçimlerin iptali sonrası yazılı açıklama yapan MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, “Yaptığımız itirazlar sonucunda İlçe Seçim Kurulu Pınarbaşı Belediye Seçimleri ve Meclis Üyesi seçimlerinin iptali ve yeniden yapılmasına 6 kabul oyu ve 1 red oyu ile karar vermiştir. Sayın Kılıçdaroğlu yanlış yönlendirmeler ile yine boşa düştünüz. Ben size genel başkanlık yapmış birisi olarak sizin üslubunuzla cevap vermeyeceğim. Ama şunu bilin ki beni de sizi de tüm Türkiye artık daha iyi tanıyor. Bugün benim doğum günüm, kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

CHP: İLÇE SEÇİM KURULU BAŞKANINI DARP ETTİLER

CHP Kayseri İl Başkanlığı ise şu açıklamayı yaptı: “Pınarbaşı İlçe Seçim Kurulu tarafından 03.04.2024 tarihinde verilen karar ile Pınarbaşı ilçesinde, halkımızın helal oyları ile kazandığımız seçim iptal edilmiştir. Adliyeye kalabalık bir grupla gelerek ilçe seçim kurulu başkanını darp eden, tehdit eden, hakaretler eden ve partimize iftiralar atan Milliyetçi Hareket Partisi’nin itirazı her ne hikmetse aynı ilçe seçim kurulu başkanının vermiş olduğu karar ile iptal edilmiştir. Pınarbaşı’ndan Kayseri’ye ve tüm Türkiye’ye haykırıyoruz. Hak, hukuk, adalet anlayışımızla Pınarbaşı’nı halkın helal oylarını asla yalnız bırakmayacağız. Verilen karara karşı yasal itiraz süreçlerini takip edeceğiz…”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x