Kaş’ta doğa katliamına büyük tepki

Antalya’nın Kaş ilçesi Çamlıova Mahallesi’nde yapılması planlanan mermer ocağı nedeniyle geçimini tarımla geçiren köylüler oldukça endişeli.

Konuyla ilgili Sözcü’ye açıklamalarda bulunan Çamlıova Mahallesi Muhtarı Mehmet Toplu, projenin hayata geçmesi halinde, dünyaca ünlü sedir ağaçların zarar göreceğini, yeraltı sularının yok olacağını, tarımsal üretimin olumsuz etkileneceğini ve tarihi kalıntıların tahribata maruz kalacağını söyledi.

SONUN BAŞLANGICI OLUR

Açılmak istenen mermer ocağı ve taş kırım tesisinin bölge için sonun başlangıcı olacağını belirten Toplu; ” Ocağın açılacağı bölge Dünyanın sayılı sedir ve kızılçam ormanlarının bulunduğu bir bölgedir. Hatta 1997 yılında Antalya da gerçekleştirilen 11. Dünya Ormancılık Kongresi’nde katılımcılara, örnek kızılçam ve sedir ormanları diye bu bölge ziyaret ettirildi. Böyle bir doğal mirasa göz göre göre rant uğruna göz dikilmesine biz bölge halkı olarak asla müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

ÇED TOPLANTISINA DAVET

Yarın (04.07.2024 Perşembe) saat 14.00’de Çamlıova Mahallesi Eski Okulu’nda gerçekleştirilecek Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısına vatandaşları davet eden Toplu, sözlerini şöyle sürdürdü:

HAVZADAKİ TÜM ORMAN ÖRTÜSÜ ZARAR GÖRÜR

– Köyümüze yapılacak olan bu mermer ocağından çıkacak olan toz tüm, havzadaki orman örtüsüne zarar verecektir. Köyümüzün temel geçim kaynağı Ormancılık ve Tarım dır. Bu ocak yüzünden hem Ormancılık faaliyetleri sekteye uğrayacak hem de tarımsal üretim zarar görecektir.

İNSAN SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLEYECEK

– Köyümüz jeomorfolojik yapı olarak tamam etrafı dağlarla çevrili bir çukur görünümünde olup ocaktan çıkacak olan toz olduğu gibi köyümüzün üstüne çökecek, bu durum hem tarımsal verimi düşürecek hem de köylümüzün sağlığını tehlikeye sokacaktır.

– Ocağın açılmak istendiği yerde hakim rüzgar yönünün ocaktan çıkacak tozun olduğu gibi köyümüzün yerleşim alanına doğru taşınacağı gerçeği de gözardı edilmemelidir.

İÇE SUYU KAYNAKLARINI KURUTACAK

– Köyümüze içme suyu sağlayan iki kaynağımız Dikmen kaynağı ve Belpınar kaynağı, mermer ocağı açılmak istenen bölgede yer almaktadır. Açılacak olan ocakları yeraltı şu drenajını bozarak içme suyu kaynaklarımızı yok edecektir.

– Tüm bölge halkı tarafından tanınan meşhur Belpınar kaynağının drenajının bozulacak olması su kaynaklarının iyice azaldığı bu dönemde endişe verici bir durumdur. Bu kaynaktan her gün yüzlerce insan içme suyunu doldurup götürüyor. En az 10-15 bin insanımız bu sudan faydalanmaktadır. Böyle bir kaynağın göz göre göre yok edilmesi kabul edilemez.

TARİHİ KALINTILAR TAHRİP OLUR

– Ocağın açılmak istendiği bölgede Dikmen tepesi diye bilinen tarihi kalıntıların bulunduğu bir ören yeri de bulunmaktadır. 

– Tüm saydığımız nedenlerden dolayı burası sadece bu bölgede yaşayan insanların değil tüm ülkemizin hatta tüm Dünyanın doğal ve kültürel bir mirası olarak korunmak zorunda olan bir bölgedir. Tüm duyarlı vatandaşlarımızı bu mirası korumaya davet ediyor haklı mücadelemizde desteklerini bekliyoruz.

2 YIL ÖNCE İPTAL EDİLMİŞTİ

Mermer ocağı projesi 2022 yılında da gündeme gelmiş gelmiş ancak gelen tepkiler sebebiyle proje iptal edilmişti.

2 yıl önceki projeyi revize ettiklerini vurgulayan proje sahibi Şeyhmus Yavuz ise, doğaya zarar verilmeyeceğini iddia etti.

YAVUZ: SADECE 100 AĞAÇ KESİLECEK

Projenin yönetmeliğe uygun olduğunu belirten Şeyhmus Yavuz, Sözcü’ye yaptığı açıklamada, ‘Mermer çıkarılırken telle kesim yapılacak. Su kullanılacak ve patlatma yöntemi uygulanmayacak. Doğaya kesinlikle zarar vermeyeceğiz. Mermer alanı 10 dönüm alanı kapsayacak ve maksimum 100 ağaç kesilecek. Kesilen ağaçların parasını da devlete ödüyoruz zaten. Ülkemize döviz gireceği gibi bölge halkına istihdam yaratmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

BUGÜN SADECE 100 AĞAÇ KESİLECEK DERLER YARIN 100 BİN OLUR

Proje yetkililerinin açıklamalarını inandırıcı bulmadıklarını belirten mahalle sakinleri ise, ‘Bu gün 100 ağaç kesilecek derler, yarın yüzbinleri bulur. Bunun onlarca örneği var. Bölgemizin ranta kurban edilmesini istemiyoruz” diyerek, mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerinin mesajını verdiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x